Read Piraye'ye Mektuplar by Nâzım Hikmet Ran Free Online


Ebook Piraye'ye Mektuplar by Nâzım Hikmet Ran read! Book Title: Piraye'ye Mektuplar
The author of the book: Nâzım Hikmet Ran
City - Country: No data
Loaded: 2083 times
Reader ratings: 4.3
Edition: Yapı Kredi Yayınları
Date of issue: July 2012
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 367 KB

Read full description of the books:Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Nâzım Hikmet’ten Piraye’ye Mektuplar kitabı, Nazım Hikmet’in eşi Piraye Hanım’a gönderdiği 581 mektuptan oluşuyor. Bu kitabın yanında ayrıca hepsi tıpkıbasım olan ve kitapla birlikte sadece 1000 adet basılan 26 mektubun bulunduğu bir kutu da bulunuyor.
Mehmet Fuat’ın hazırladığı Nazım Hikmet’ten Piraye’ye Mektuplar, Yapı Kredi Yayınları tarafından özel bir baskıyla basılan bir kitaptan ve içinde 26’sı zarfları ile birlikte birebir çoğaltılan mektupların bulunduğu özel bir kutudan oluşuyor. Sadece 1000 adet basılan ve her ikisi de ortak olarak numaralandırılan kitap ve kutu içinde yer alan mektupların tasarımını GMK Başkanı Grafik Tasarımcı Yeşim Demir, Yapı Kredi Yayınları için özel olarak hazırladı.
Kitapta Nazım’ın eşi Piraye’ye gönderdiği 581 mektup bulunuyor. Kutu içinde yer alan ve tıpkıbasım olan mektupların 26’sı da, Nazım’ın 11 Kasım 1933 - 11 Kasım 1949 tarihleri arasında eşine gönderdiği mektuplar arasından seçilerek hazırlandı.
Kitapta yer alan mektuplarda karşımıza çıkan, yalnızca hayran olduğumuz şiirlerin yazarı Nâzım Hikmet değil. Eşi, çocukları, aile ve arkadaş çevresi, yaptığı işler, öteki mahkûmlarla ilişkileri, ülkenin, dünyanın, insanların durumları üstüne düşünceleriyle bir hayatın olabilecek en geniş görünümü… Çoğu, şairin eşine yazdığı aşk mektuplarından oluşan bu çalışma, büyük bir aşkın nasıl olduğunu ve ne anlama gelebildiğini gözler önüne seriyor. Kutu içinde tıpkıbasımları yapılan 26 mektubun içinde Nazım’ın Bursa Cezaevinden yazdığı 33.11.11 tarihli ünlü “Karıma Mektup” şiiri de bulunuyor. Diğer mektubunda ise Nazım’ın, Piraye’ye ithaf ettiği büyük yapıtı Memleketimden İnsan Manzaraları’nı yazmaya başladığını öğreniyoruz.


Download Piraye'ye Mektuplar PDF Piraye'ye Mektuplar PDF
Download Piraye'ye Mektuplar ERUB Piraye'ye Mektuplar PDF
Download Piraye'ye Mektuplar DOC Piraye'ye Mektuplar PDF
Download Piraye'ye Mektuplar TXT Piraye'ye Mektuplar PDFRead information about the author

Ebook Piraye'ye Mektuplar read Online! Nazim Hikmet was born on January 15, 1902 in Salonika, Ottoman Empire (now Thessaloníki, Greece), where his father served in the Foreign Service. He was exposed to poetry at an early age through his artist mother and poet grandfather, and had his first poems published when he was seventeen.

Raised in Istanbul, Hikmet left Allied-occupied Turkey after the First World War and ended up in Moscow, where he attended the university and met writers and artists from all over the world. After the Turkish Independence in 1924 he returned to Turkey, but was soon arrested for working on a leftist magazine. He managed to escape to Russia, where he continued to write plays and poems.

In 1928 a general amnesty allowed Hikmet to return to Turkey, and during the next ten years he published nine books of poetry—five collections and four long poems—while working as a proofreader, journalist, scriptwriter, and translator. He left Turkey for the last time in 1951, after serving a lengthy jail sentence for his radical acts, and lived in the Soviet Union and eastern Europe, where he continued to work for the ideals of world Communism.

After receiving early recognition for his patriotic poems in syllabic meter, he came under the influence of the Russian Futurists in Moscow, and abandoned traditional forms while attempting to “depoetize” poetry.

Many of his works have been translated into English, including Human Landscapes from My Country: An Epic Novel in Verse (2009), Things I Didn’t Know I Loved (1975), The Day Before Tomorrow (1972), The Moscow Symphony (1970), and Selected Poems (1967). In 1936 he published Seyh Bedreddin destani (“The Epic of Shaykh Bedreddin”) and Memleketimden insan manzaralari (“Portraits of People from My Land”).

Hikmet died of a heart attack in Moscow in 1963. The first modern Turkish poet, he is recognized around the world as one of the great international poets of the twentieth century.


Reviews of the Piraye'ye Mektuplar


HARRISON

Phone number you need to drive to protect against robots. I wrote the number and downloaded without registering.

SONNY

The book is really worthy of the bestseller!

ALEXANDER

Time flew unnoticed.

ELLA

There are clear drawbacks
Add a comment
Download EBOOK Piraye'ye Mektuplar by Nâzım Hikmet Ran Online free

PDF: pirayeye-mektuplar.pdf Piraye'ye Mektuplar PDF
ERUB: pirayeye-mektuplar.epub Piraye'ye Mektuplar ERUB
DOC: pirayeye-mektuplar.doc Piraye'ye Mektuplar DOC
TXT: pirayeye-mektuplar.txt Piraye'ye Mektuplar TXT