Read Naháč by David Sedaris Free Online


Ebook Naháč by David Sedaris read! Book Title: Naháč
The author of the book: David Sedaris
City - Country: No data
Loaded: 1277 times
Reader ratings: 4.8
Edition: Argo
Date of issue: 2013
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 921 KB

Read full description of the books:Vítejte ve světě Davida Sedarise, nejpopulárnější amerického humoristy současnosti! Jeho knihy se drží v čele žebříčků bestsellerů, prodalo se jich už bezmála deset milionů a byly přeloženy do pětadvaceti jazyků. Sedaris bývá přirovnáván k Marku Twainovi, Jamesi Thurberovi či Robertu Fulghumovi – a jeho kniha Naháč (Naked, 1997) názorně ukazuje proč: autorův břitký vtip se nezastaví před ničím, bere si na paškál stejně vlastní rodinu i sebe sama, zesměšňuje sexuální, politická i etnická tabu a s náramným gustem se naváží do přebujelé politické korektnosti. Sedaris nahlíží pod povrch běžného života a vidí, jak to tam bublá absurditou, a nezastaví se ani před rouhačskými představami, na jaké se tzv. spořádaní občané neodváží byť jen pomyslet. Při tom všem však autor vůči svým postavám neztrácí sympatie a dokáže pro jejich slabost i pošetilost nalézt pochopení – jeho psaní tak lze s použitím zprofanovaného klišé označit za „moudrý humor“, ačkoli on sám by se takovému označení jistě vysmál jako první.


Download Naháč PDF Naháč PDF
Download Naháč ERUB Naháč PDF
Download Naháč DOC Naháč PDF
Download Naháč TXT Naháč PDFRead information about the author

Ebook Naháč read Online! David Sedaris is a Grammy Award-nominated American humorist and radio contributor.

Sedaris came to prominence in 1992 when National Public Radio broadcast his essay "SantaLand Diaries." He published his first collection of essays and short stories, Barrel Fever, in 1994. Each of his four subsequent essay collections, Naked (1997), Holidays on Ice (1997), Me Talk Pretty One Day (2000), Dress Your Family in Corduroy and Denim (2004), and When You Are Engulfed in Flames (2008) have become New York Times Best Sellers.

As of 2008, his books have collectively sold seven million copies. Much of Sedaris' humor is autobiographical and self-deprecating, and it often concerns his family life, his middle class upbringing in the suburbs of Raleigh, North Carolina, Greek heritage, various jobs, education, drug use, homosexuality, and his life in France with his partner, Hugh Hamrick.

Excerpted from Wikipedia.


Reviews of the Naháč


THEODORE

The author liked the book.

RORY

Easy to read, easy to understand!

AVA

Quickly downloaded

RONNIE

Phone number you need to drive for protection against robots I wrote a phone and downloaded no problem.

MARTHA

The butterflies in my stomach have died ...
Add a comment
Download EBOOK Naháč by David Sedaris Online free

PDF: nah.pdf Naháč PDF
ERUB: nah.epub Naháč ERUB
DOC: nah.doc Naháč DOC
TXT: nah.txt Naháč TXT